HİZMETLERİMİZ|

HİKMET ŞAHİN KENT HALİ

Yeni “Bursa Kent Hali” bugünkü durumuyla Ülkemizin en işlevsel, donanımlı ve örnek teşkil edebilecek boyutlarda bir halidir. Yapımına 2007 yılında başlanan Kent Hali 2008 yılı Haziran ayında hizmete açılmıştır.

İş hacmi ve büyüklüğü açısından bakıldığında Doğu ve Güney Marmara ile Kuzey Ege’nin bölgesel bir hal özelliğini taşımaktadır.

İlmiz Nilüfer ilçesi Görükle çevre yolu mevkiinde yer alan halimiz; İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, İstanbul şehirlerarası çevre yolunun bileşim noktasında olması sebebiyle ulaşımı son derece kolaydır.

Hal kompleksimiz 108,670 m2 açık, 41,610 m2 kapalı olmak üzere 150,280 m2 lik bir alanda yer almaktadır.

ESKİ ALIŞKANLIKLAR, YENİ YAPILAR

Pazarlar bir dönem insanların biraraya geldikleri büyük buluşma mekanları iken, toptan ticaret gibi pazarcılık faaliyetleri günümüzde giderek mimari anlamda değersiz, kişiliksiz depolama alanları haline gelmektedir: Bu dünya çapında sürekli değişen değerlerle birlikte geleneksel ticaret anlayışı ile alakalı olumsuz yansımalarla dolu bir temayüldür. Bizse Bursa toptan sebze-meyve ve balık halinin tasarımında bir yandan yüksek, kubbeli pazar düşüncesini muhafaza ederken diğer yandan da yeni binaları sembolik ve işlevsel olarak eskiden beri süregelen Orta Asya mimari ve kültürel gelenekleri ile birleştirdik.

Hale giriş çıkış yapan araçların, ürünlerin ve yaya trafiğinin yarattığı karmaşıklık komisyoncu dükkanları ile çevrelenen akışkan ve elips şeklindeki yapının yardımıyla koordine edilir. 350 metre uzunluğundaki Sebze ve Meyve Hali’nin oranlı yapısı rahatça yön bulabilmeyi, alışverişi etkin bir şekilde yapabilmeyi ve malın tedarikçilerden komisyoncular ile işletme sahiplerine akışını en verimli hale getirmeyi kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır ki bu sayede maliyetlerin de aşağıya inmesini sağlar. Ama burası aynı zamanda çalışmak için de iyi bir mekandır: Bursa şehrinin olduğu kadar orada çalışanların da enerjisini ve üreticiliğini temsil eden bir mimari ve hareketli bir alan.

Bursa Kent Hali’ni diğer Hallerden ayrıcalıklı kılan bir özellik de Ödüllerimizdir.

1. ArkiPARC 2008 Ödülü
Hollandalı Rem Koolhaas ve Kees Christiaanse, İspanyol Manuel de Sola Morales, SOM ve Foster & Partners gibi dünyanın en büyük mimarlık ofislerinin temsilcilerinin de katıldığı ArkiPARC 2008 Ödülleri’nde Bursa’nın Görükle beldesinde inşaa edilen Bursa Kent Hali yatırımı, konsept açısından Türkiye’de ilk olmasının yanı sıra, finansal kapasite, arazinin kullanımı, tasarım, toplum ve çevreye duyarlılık açılarından değerlendirildiği kamusal proje dalında en iyi ödüle layık görülmüştür.

2. En iyi Proje Ödülü
Bursa Kent Hali, İspanya’nın Barselona kentinde En İyi Proje ödülüne laik görülmüş ve 15 Eylül 2009 tarihinde düzenlenen törende Bursa Büyükşehir Belediye yetkilileri ödülü almışlardır.

Mimar: Tuncer Cakmakli Architects
Alan: 304000.0 m2
Yıl: 2010
İşletmeci : Bursa Tarım AŞ.
Sahibi: Municipality of Bursa
Mühendis: Seluck Iz
Mekanik: Cevat Tanriöver-Mustafa Öksüz
Elektirik: Hilmi Öneren
Alan Mühendisi: Seyfettin Bal
Resimler: Tuncer Çakmaklı, Aziz Safi, Seyfettin Bal, Gürkan Akay