HABERLER|

Bakan’dan Kırsal Kalkınmaya Tam Not

- GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI AHMET EŞREF FAKIBABA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİ GÖZLEMLEDİ.
- YAPILAN ÇALIŞMALARI ‘MÜKEMMEL’ OLARAK NİTELENDİREN BAKAN FAKIBABA, “ÇÜNKÜ BUNLAR, YOL YAPMAK, KAVŞAK YAPMAK DEĞİL, İNSANIN KESESİNE DOKUNAN, EKONOMİK GELİRİNİ ARTIRAN ŞEYLER” DEDİ.

BURSA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, hayata geçirilen kırsal kalkınma projelerini gözlemledi. Yapılan çalışmaları ‘mükemmel’ olarak nitelendiren Bakan FAKIBABA, “Çünkü bunlar, yol yapmak, kavşak yapmak değil, insanın kesesine dokunan, ekonomik gelirini artıran şeyler” dedi.

Keles’e kurulan Süt Ürünleri Tesisi ile kırsal kalkınma adımlarını bütün şehir uygulaması öncesinde atmaya başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi son üç yılda köyden kente göçün önüne geçmek ve çiftçinin refah seviyesini yükseltmek için hizmet çıtasını yükseltti. Tarımsal ürünleri katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek için her bölgenin ihtiyaçlarına göre tesisler kuran Büyükşehir Belediyesi, sulama göletlerinden tarla yollarına, hayvancılık desteğinden tohum ve ekipman yardımlarına hatta ürünlerin ambalajlanıp, pazarlanmasına kadar her alanda çiftçiye destek sağlıyor. Bu yatırımlarla Bursalı çiftçinin önünü açan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma yatırımları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında masaya yatırıldı.

Projeler Bakan’a sunuldu
Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’da hayata geçirilen kırsal kalkınma yatırımları ve planlanan projeler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA’ya sunuldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ticaret Borsası işbirliğinde yapacağı Canlı Hayvan ve Et Borsası projesinin de ele alındığı görüşmede Bursa Milletvekili Müfit Aydın, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Özhan ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kırmızıay da hazır bulundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kırsal kalkınma yatırımları hakkında, En fazla göç veren dağ ilçelerinden Keles’e yapılan Süt Ürünleri Tesisi ile kırsal kalkınma yatırımlarına bütün şehir uygulamasından çok önce başlanıldığı. Sorumluluk alanının genişlemesiyle bu yatırımların tüm ilçelere yayıldığı ve bu kapsamda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş’nin kurulduğu belirtildi. Ayrıca Sebze Meyve Halinin belediye tarafından işletilirken zarar ettiği. İşletmenin Tarım Aş’ye devrolduktan sonra 6 milyon kara geçtiği belirtildi.

Bakan’dan tam not
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen yatırımları dikkatle dinleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA ise Bursa’daki yatırımların Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Özellikle gıda üzerine yapılan yatırımları ‘mükemmel’ olarak nitelendiren Bakan FAKIBABA, “Çünkü bunlar, yol yapmak, kavşak yapmak değil, insanın kesesine dokunan, ekonomik gelirini artıran şeyler. Çalışmalar nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyemizi kutluyorum” dedi.